Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Etkinlikleri

27-28-29 Ağustos 1997             Kütahya Çavdarhisar Kültür Ve Turizm Festivalinde Kültür Sarayında açılan sergilere eserler ile (Çini, Resim, Elmas, Takılar gibi) katılım

6 Eylül 1997                            Kütahya Kültür Sarayında Türk Sanat Müziği konseri

24-29 Kasım 1997                  Ankara Türk-Amerikan Derneğinde Kütahya Haftası etkinliği tertip edilerek konser, sergiler ve gala gecesinde yemek, müzik ve tarihi bayan kıyafetleri defilesi

Mart 1998                                Kütahya Kültür Sarayında Tiyatro kolumuzca Refik Erduran’ın “Bir Ayı Masalı” oyunu sahneye konulmuştur.

08/13Haziran 1998                    Eskişehir’de Kütahya Tanıtım Haftası Etkinliklerinde sergiler düzenlenmiş ve 10.06.1998 tarihinde büyük bir gala gecesi düzenlenerek müzik ve yemek verilmiş ve tarihi bayan giysileri defilesi yapılmıştır.

25 Kasım /1Aralık 1998            Bursa’da Kütahya Tanıtım Haftası düzenlenerek sergiler ve gala gecesi otelde Kütahya Halk Oyunları, müzik konseri ve tarihi kadın kıyafetleri defilesi yemek eşliğinde yapılmıştır.

Haziran 1999                            (Tuncay Cücenoğlunun) “Dosya” isimli Tiyatro eseri sahneye konulmuştur.

26 Haziran 1999                       Kütahya Kültür Sarayında Türk Müziği Konseri

26 Haziran 1999                       Kültür Sarayında Osmanlı Devletinin Kuruluşunun 700. yılının kutlamaları Münasebeti ile Osmanlı Padişahlarının kendi bestelerinden derlenen Türk Müziği Konseri icra edilmiştir.

07/16 Nisan 2000                     İstanbul Harbiye Askeri Müzede “İl İl Türkiye Kütahya Haftası” yapılmış olup; resim, çini, tarihi bayan giysisi ve diğer (Elde yapılan örtüler gibi). Altın ve Gümüş Eserler Sergisi.

10 Ekim 2000                           “THE PRESİDENT” Otelinde Türk Basınının iştiraki ile tarihi bayan giysileri defilesi.

06 Mayıs 2000                         Türk müziği topluluğumuzca Kütahya Kültür Sarayında konser.

08/14 Kasım 2000                    İzmir Atatürk Kültür Merkezinde basın iştiraki ile Resim, çini, kuyumculuk sanatı eserleri ve tarihi kadın el işlemeleri sergileri.

13 Kasım 2001                         Gala gecesi İzmir “Balçova Prenses Otelinde” yemekli Kütahya Türküleri ve Türk Müziği eşliğinde Kütahya Tanıtım Gecesinde; tarihi bayan giysileri defilesi düzenlenmiştir.  (Gala gecelerinde yapılan bütün defilelerde Kütahyalı kızlarımız mankenlik yapmışlardır. Defileler üç etaplı olup birinci etapta yirminci yüzyılda elle dokunmuş modern gece kıyafetlerinin eski Türk motifleri ile yapılmış olması orijinaldir. 2.etapta Kütahya Kına Gecelerinde bayanlarca giyilen bütün Kütahya kıyafetlerinin elle, kasnakta ve gergefte işlenmiş olması ayrıcalığı vardır. Yaklaşık 100-150-200-250-300 senelik tarihi sandıklarda saklanan antika kıyafetler olup sadece derneğimizce defilede kullanılması çok büyük bir ayrıcalıktır)

2001                                        Kütahya’da Çini sanatçılarının 1951 senesinde 5846 sayılı kanununa göre gelir vergisinden muaf olup “stopaj” ile belge düzenlenmesine kurul kurulmuş ve Çini Sanatçısı Eser Belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu husus derneğimizin ciddi takibi neticesinde meydana çıkartılmıştır.

24 Mayıs 2002                         Kütahya Kültür Sarayında Derneğimizce Klasik Türk Müziği Konseri.

23 Haziran 2002                       Dernek Türk Müziği topluluğu tarafından Kütahya Kültür Sarayında Klasik Türk Müziği konseri

30 Eylül /09 Kasım 2002           Ankara Zafer Çarşısında Kütahya Tanıtım Haftası Etkinliği  koordinasyonu yapılmış ve resim, çini,bayan tarihi el işlemeleri ve giysileri sergisi yapılmıştır.

31 Mayıs /21 Haziran 2003       Kütahya Kültür Sarayında Türk Müziği Konseri.

Şubat 2004                               Dumlupınar Üniversitesi’nde Türk Müziği Konseri.

09 Aralık 2004                         Avrasya İzmir Fuarına Derneğimizce el sanatlarımız ile iştirak edilmiştir.

11/21 Kasım 2005                    Beylerbeyi Sarayı Bahçesindeki 2.Mahmut’tan kalma 130 metre boyunda 5 metre genişliğindeki 650m²‘lik  Tünel Sergi Sarayı Milli Saraylar Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından T.B.M.M  onayı ile derneğimize tahsis edilmiş olup çini, resimler, bayan takıları, altın ve elmas mücevherler ile tarihi bayan giysilerinin elde kasnak ve gergef ile işlenmiş eserleri sergilenmiş tarihi kıyafetlerin yirminci  yüzyılda yapılmış gece kıyafetlerine işlenmiş olup motifleri Kütahya kına gecelerinde gergef ve kasnakta yapılmış bayan kıyafetleri ile yaklaşık 100 yıllık olan 150-200-250-300 yıllık altın ve gümüş simle işlenmiş tarihi kıyafetler defilesi Kütahyalı manken kızlarımız tarafından gerçekleştirilmiştir.

16 Haziran 2006                       Kütahya Azot Sitesi salonunda Türk Müziği Konseri.

20 Ekim 2007               Kütahya Kültür Sarayında Türk Müziği Konseri.

26 Nisan 2008                          Polis Evi Salonunda derneğimizin kuruluşunun 10.yılı yemekli ve müzikli olarak kutlama etkinliği.

10 Ekim 2008                           Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsü Konser Salonunda
Atatürk’ümüzün Sevdiği  Arialar, Türk Sanat Müziği eserleri ve Türküleri ile Kütahya Türküleri Konseri Piyanist, Tenor ve Soprano katılımıyla  ve Kütahya Güzel Sanatlar Lisesi Korosu desteğiyle  ile Atatürk’ümüzü Anma Gecesi.

27 Aralık 2008                         Kütahya Kültür Sarayında Müzikli Operet/Müzikaller sunumu.

10 Ocak 2009                           I. Hisarlı Ahmet ve Kütahya Türküleri Sempozyumu:

Kütahya Güzel Sanatlar Lisesi Salonunda sabah ve öğleden sonra olmak üzere Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen  ilim adamlarının katılımı ile “Kütahya Türküleri”nin kaynak kişisi Hisarlı Ahmet   Sempozyumu kapanış gecesinde  Afyon Kocatepe Üniversitesi Türk Halk Müziği Bölümü tarafından THM konseri düzenlenmiş ve konsere Hisarlı Ahmet’in büyük oğlu Mustafa Hisarlı’da sazı ile iştirak etmiştir.

Aynı gece meslek hayatının 30 yılını Kütahya İlinde geçiren ve kısa süre önce aramızdan ayrılan müzik öğretmeni İbrahim Selman Coşgun’a Vali Bey tarafından Onur Ödülü verilmiştir.

23 Mayıs 2009                         Kütahya Kültür Sarayı’nda Türk Sanat Müziği Konseri.

13 Haziran 2009                       Kütahya Kültür Sarayı’nda Afyon Kocatepe Üniversitesi Müzik Bölüm Orkestrası Konseri.

10 Kasım 2009                         Atamızın ölümünün 71.yılı anma gecesi Belediye Kültür Sarayı  Salonunda Atamızın Sevdiği Şarkılar, Rumeli türküleri ve Kütahya Türküleri Kütahyalı  Kültür Bakanlığı sanatçısı Emel Örgün ve ekibi tarafından halkımıza sunulmuştur.

26-27-28 Mayıs 2011            II. ULUSAL HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Değişen Toplumda Kültürlenme Ve Kültürleşme Konulu sempozyumun amacı ve kapsamı aşağıda belirtilmiştir.

SEMPOZYUMUN AMACI VE KAPSAMI

20. yüzyılın en belirgin özelliği, 3. Milenyumda karşılaşacağımız şeylerin habercisi olmasıydı. Geçmiş ve geleceğin teknolojik yenilikleri, ekonomideki yeni anlayış ve estetik değerlerin değişimi, toplumun değişimiyle birlikte kendini gösterdi. Bu değişim tüm disiplinlerin üzerinde durması gereken bir olgu. Yeni yüzyılın müzikteki seslendirme, üretim, dinleme gibi farklılıkları ise müzikolojinin uzak durmaması gereken alanlar. Değişen topluma farklı bir gözle bakılmalı, kültür değişimi doğru algılanmalı. Walkman’la başlayan ve Discman’la süren müziğin taşınabilirliği bilgisayarlarla birlikte taşınabilir bireysel diskotekler yarattı. Yeni müzik türlerinin kendini göstermesi ise kaçınılmazdı.

Müzikteki beğenimiz ve değer verdiğimiz türlerde içinde yaşadığımız toplum belirleyicidir. İyi müzik-kötü müzik ikilemindeki sorun ise; dinleyicinin sosyokültürel deneyiminin gözden kaçırılmasıdır. Müzikteki çeşitlilik ise farklı değişkenlere bağlıdır ve insanların kendi kültürel pratiklerinde kendini gösterir. Yaşam boyu sahip olunan değerler bütünü (kültürlenme) ve etkileşim sonucu ortaya çıkan unsurlar (kültürleşme) artık iç içe yürümek zorundadır.

“Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme” ana temasında yapılması planlanan sempozyumun interdisipliner bir perspektifle ele alınması ve müziğin edebiyat, psikoloji, sosyoloji, antropoloji ve pedagoji gibi disiplinlerden yararlanıldığı bildirilerin sempozyumda sunulmasını bekliyoruz. Alt başlıklar:

Değişen Toplum ve Müzik

Müzik Geleneklerine Bakış

Müzikte Yerel ve Küresel Dinamikler

Yerel Müziklerdeki Değişim (crossover)

Müzikte Kimlik

Müzik Beğenisinde Kültürel Etkenler

Kültürleşmenin Getirdiği Müzik Değişimi

Müzik Pratiğinde “Scene” ve Alt Kültürler

Değişim ve Müzik Endüstrisi

Kültürlenme ve Kültürleşme
Kuramları Işığında Popüler Müzikler

                                               Sempozyumda 67 bildiri sunulmuş, bir konferans verilmiş, bir panel düzenlenmiş ve 9 konser etkinliği gerçekleşmiştir.

24-26 Mayıs 2012                    III. ULUSLARARASI  HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

                                               Yer                                          Hilton Garden Inn

                                               Tarih                                       24-26 Mayıs 2012

                                               Katılımcı Sayısı                        85

                                               Konser Sayısı                           10

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                2

                                               Seminer                                   1

                                               Sergi                                        1

                                               Sempozyum Teması

“MÜZİĞİ ALGILAMAK”

Yirmi yılı aşkın bir zamandır bilim insanları müzik-beyin ilişkisini inceliyor. Bu süreç aslında çok eskilere gidebilir ama sistematik ve interdisipliner olması açısından henüz emekleme aşamasında. Müzik beğenisindeki etken unsurlar, müziğin yarattığı psikolojik etkiler, müzikten aldığımız hazzın nedenleri gibi yüzlerce soruya yanıt arama çalışmaları farklı disiplinlerden insanları bir araya getiriyor. Bu alandaki çalışmaların bu denli yoğun olmasının tek bir nedeni var: müziğin insan yaşamındaki yeri. Matejko “müzik benim en büyük silahım” der. Attali ise “müziğin insan yaşamını istila eden bir şey olduğunu” söyler. Bir diğer doğru söz de Mahler’den: “senin Beethoven’ın benim Beethoven’ım değil”. İnsanların müziği algılaması farklıdır, estetik beğenileri farklıdır, müziğe bakışları farklıdır. Değişen toplum beraberindeki kimi etkenlerle müziği artık daha da farklı algılamamızı sağlamakta. 19. yüzyıl Avrupa’sında toplum sınıflarının belirginleşmesi, müziği yapmayı, dinlemeyi ve müzik eğitimini yeni bir boyuta taşır. Artık geçmiş yüzyılın beş saat süren konserleri değil, sanayi toplumunun hızlanan insanları için kısa süreli ve eğlenceli dağarlı konserleri karşımıza çıkar. Aynı şey müzik eğitimi için de geçerlidir. Profil, soylu sınıfların bireyleri değil, az önce sözü edilen sınıfın çocuklarıdır. Son yüzyılda bu konuda çok şeyin değiştiği bir gerçek. Artık sosyal yapıyı gözetmeden, demografik yapıyı göz ardı ederek müzikte herhangi bir konuda yapılan şeylerin tümü boşadır; gerek sektörel gerekse kitle ve mesleki müzik eğitimlerinde.

İlk iki yılda “ulusal” olarak düzenlenen bu yıldan itibaren ise “uluslararası” olarak gerçekleştirilecek olan sempozyumun amacı; geçtiğimiz yılın “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme” temasını bir ileri boyuta götürmektir.  Gelişen toplum ve gelişen teknoloji müziği dinleme, yapma ve eğitim açısından nereye getirdi, nereye getirmesi planlanmakta?

Sempozyumun alt başlıkları şöyle:

Müzik Algısı

Müzikteki Değişim ve Yansımaları

Disiplinlerarası Platformda Müzikte Pedagojik Yaklaşımlar; kuramlar, uygulamalar.

Müziğin Yeni Dinamikleri.

Müzikte Çokkültürlülük.

Değişen Yüzyılda Mesleki Çalgı Eğitimi.

Müzik Eğitiminde Teknoloji Kullanımı (müzik eğitiminde kullanılan güncel teknolojiler: interaktif sanal ders uygulamaları, simülasyona dayalı eğitim yöntemleri, akıllı sınıflar…

Müzik Teknolojisi Eğitimi (elektrik-elektronik, tıp vb. alanlarla doğrudan ilişki halinde olan müzik teknolojisinde, eğitim amaçlı değişime açık güncel yöntem ve teknikler).

Popüler Kültüre Pedagojik Yaklaşımlar.

Sosyolojide Müzik, Müzikte Sosyoloji.

Psikolojide Müzik, Müzikte Psikoloji         

Edebiyatta Müzik, Müzikte Edebiyat

6-8 Haziran 2013                  IV. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Dumlupınar Üniversitesi

                                               Tarih                                       6-8 Haziran 2013

                                               Katılımcı Sayısı                        80

                                               Konser Sayısı                           10

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                2

                                               Seminer                                   1

                                               Sergi                                        1

                                               Sempozyum Teması

MÜZİK NEREYE GİDİYOR?

20.Yüzyılın ilk çeyreğinde Debussy, Stravivsky ve Schönberg’in yapıtlarını dinleyen insanların ilk tepkileri müziğin bittiği ve yüzlerce yıllık birikimin yerini kakofoni ve karmaşanın aldığı yönündeydi. Aslında sözü edilen “yeni müziğin” 1300’lerin Ars Nova ya da 1600’lerin NuoveMusiche’sinden bir farkı olmaması gerekiyordu; adı geçen bu besteciler tıpkı Palestrina ya da Beethoven gibi doğmaları gerektiği zamanda dünyaya gelmişlerdi ve doğal olarak müzikleri de yaşadıkları anı yansıtmaktaydı. Webern, yeni müziğin ne olduğunu soranlara müziğin asırlar boyu gelişimini incelemelerini ve bunu yaparlarsa yeni müziğin ne olduğunu anlayacaklarını söylüyordu. Klasik müziğin öldüğü yönündeki savların sahibi oldukça fazla. İngiltere’de 2000 yılında düzenlenmeye başlayan “TheClassical BritAwarts”, amacını klasik müzik seslendiricilerini desteklemek ve ülkedeki klasik müzik CD satışlarının artırılması olarak açıklar. İşin endüstriyel boyutunun gerek bu tür ödüller gerek karşımıza çıkan yeni müzik türleri-ya da mutantları- ve gerekse yeni sanatçı ve dinleyici profiliyle doruğa çıktığı net bir şekilde görülmekte. Bu tür tartışmaların yalnızca klasik müzikte yapıldığını söylemek yanlış tüm türler, özellikle ülkemizdeki müzik türleri için de aynı tartışmalar güncelliğini koruyor. Endüstrinin değer ve pratikleri çoğu zaman eleştiri konusu olmuş, aşağılanmış ve saldırılmıştır. Bunun alternatifi “yüksek kültür” olur. Endüstri gerçekten kendisiyle savaşılması gereken bir alan mıdır, kültür endüstrisi bu kavganın neresindedir ve müzik nereye yol almaktadır? Webern’e mi kulak vermeli yoksa müdahale edemeyeceğimiz bir durumu anlamaya ve kabullenmeye mi çalışmalıyız? İyi mi kötü mü yoksa yalnızca bir evrim mi?

Teması önceki yıl “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme”, geçtiğimiz yıl ise       “Müzik Algısı” olan Hisarlı Ahmet Sempozyumları insana odaklıydı. Bu yılın teması ise yine insan ve toplum odaklı olsa da endüstriyel boyutlara ağırlık vermek sempozyumun amaçlarındandır.

Alt Başlıklar

1.Müziğin Endüstriyel Boyutları

2.Müzik Endüstrisi Nereye Gidiyor?

3.Kültür Endüstrisine Yeni Bakışlar

4.Sanatın Popülerleştirilmesi, Popüler Olanın Sanatlaştırılması

5.Popüler Müzik Pratikleri; Endüstriyel Ve Endüstri Dışı Boyutlar

6. Müziği İzlemek; TV Müzik Kanalları Ve Vidoeklip Fenomeni

7.Müzikte Kitle Eğitimine Eleştirel Bakış

8.21. Yüzyılda Amatör-Genel Ve Profesyonel Müzik Eğitimi Nereye Gidiyor

9.Popüler Kültür Ve Müzik Eğitimi

10. Yeni Bir Türk Müziği Mi?

11.Klasik Müziğin Günümüz Türkiye’sindeki Konumu; Seslendiriciler, Besteciler, Konserler, Tartışmalar.

12. Devlet Ve Müzik

13. AB Sürecinde Kültür Politikaları

14.Seslendirme Kurumlarının Geleceği

29-31 Mayıs 2014                  V. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Kütahya Hilton Garden Inn

                                               Tarih                                       29-31 Mayıs 2014

                                               Katılımcı Sayısı                        80

                                               Konser Sayısı                           Soma Faciasından Dolayı Konserler iptal edilmiştir.

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                2

                                               Seminer                                   1

                                               Sergi                                        1

                                               Sempozyum Teması

ŞEHİR ve MÜZİK

Luigi Russolo 1913 manifestosunda şunları söyler: “Eskiden yaşam sessizdi, artık gürültü var”. Şehir yaşamında 19. yüzyılın ortalarından itibaren başlayan değişim, inanılmaz bir süratle devam ediyor. GeorgSimmel 20. yüzyılın henüz başında kaleme aldığı “Metropol ve Ruhsal Yaşam” başlıklı kitabında şehir yaşamının insan zihnini imgeler,  izlenimler, duyumlar ve etkinliklerle bombardımana tuttuğunu ileri sürer. Bu durum şehir, toplum ve birey arasındaki etkileşimin ne denli yoğun olduğunu gösterir. Jo Bell, şehirlerin toplumun eskiden ve şimdi nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği hakkındaki düşüncelerin cisimleşmiş hali olduğunu düşünür. Ferdinad Tönnies de, şehir yaşamının bireyler üzerindeki etkileriyle ilgilenen yüzlerce sosyologdan yalnızca biri. Tönnie’ye göre cemaat ilişkileri etrafında inşa edilmiş olan toplumsal yaşam, dönüşmekte ve yerini daha çok  bireyci bir cemiyet yaşamına bırakmaktadır.

Şehirlerin gelişmesinde sanatsal etkinliklerin rolünü tartışmaya gerek yok. Bununla birlikte çok az şehir bunun öneminin, ağırlığının ve eşdeğerliliğinin farkında. Belli başlı büyük şehirlerde yaşayan bireylerin sahip olduğu kültürel ve sanatsal imkanların    diğer bir çok şehirde daha kısıtlı olduğu görülür. Hemen her şehirde üniversitelerin kurulduğu, okuma yazma oranlarının her geçen gün arttığı, modernleşmenin kırsal kesimlerde bile etkisini hissettirdiği günümüzde bireyler ve toplumlar değil, şehri yönetmeye talip olanlar da sanata, özellikle müziğe olan ihtiyacı hissetmektedirler. Kökeninde “medeniyet” kavramının olduğu şehre yönelik düşünceler kuşkusuz politikacıya, eğitimciye ve sanatçıya göre de farklılık gösterecektir.

Önceki yıllarda temaları; “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme”,“Müzik Algısı”, “Müzik Nereye Gidiyor?” olan Hisarlı Ahmet Sempozyumlarının bu yılki teması da  yine insan ve toplum odaklı. Araştırmacılardan beklentimiz,  alana katkı sağlayıcı ve özellikle içinde yaşadıkları şehirlerin müzik yaşantılarına yönelik özgün bildiriler hazırlamaları. 

Alt Başlıklar

Şehrin müziği

                                               Şehir müziği ve alt kültürler

Modernleşme ve Şehir Hayatındaki Mekânsal Değişimler

Siyasi Değişimler ve Şehir Müzik Yaşamına Etkileri

Dinsel Yaşantı Temelinde Sanat ve Müzik Pratikleri (Azınlıklar-Cemaatler-Tarikatlar)

Sivil Toplum Örgütleri – Müzik İlişkisi ve Şehir Hayatına Etkileri

Çok Kültürlü Şehirler (Dünü-Bugünü)

Şehir ve Eğlence Müziği

Yeni Şehirlinin Müziği

Şehirlinin Sosyalleşme Aracı Olarak Müzik

Şehirleşme, Toplumsal Hareketlilik ve Müzik

Sokak Müziği ve Müzisyenleri

Şehrin Çalgıları

18 Ekim 2015                        BESTECİ NİLÜFER ÖZKAN KONSERİ

Kütahyalı kadın bestecimiz Nilüfer Özkan’ın bestelerinden oluşan ve AKÜ Devlet konservatuvarı sanatçılarınca kaydı yapılan eserlerin  yer aldığı CD tanıtım konseri Kütahya kültür sarayında gerçekleştirildi.

29-31 Mayıs 2015                  VI. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Kütahya Hilton Garden Inn

                                               Tarih                                       28-30 Mayıs 2015

                                               Katılımcı Sayısı                        70

                                               Konser Sayısı                           12

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                1

                                               Sergi                                        2

Sempozyum Teması                 

Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses-Tını-Algı

Ses ve tını üzerine yapılan çalışmaların çokluğu tek bir şeyi ifade eder: Karmaşık yapıları ve algının ikisinin de varlığı için gereken bir şey olması. Fizyolojik algı ilk adımdır ama süreç, beyinde son bulur. Önce sesi ardından tınıyı algılayan beyin, bu boyutuyla araştırmacılara yeni ufuklar açar. Farklı müzik kültürlerinin çözümü için etnomüzikolojinin gösterdiği yol tını analizidir. Müziğin tınısal analizi, tınının bir kültürel değer olarak müzikbilimcilere inanılmaz bir araştırma alanı yaratır. 20. yüzyılın başlarından itibaren Avrupa dışı müzik kültürlerinin anlaşılmasında batı terminolojisinin yetersizliği gerek ses gerekse tını için yeni adlandırmalara neden olur. Bu da bize her kültürün kendine özgü bir ses ve tını anlamları olduğunu gösterir. Ses renginden öte tını olarak tercih edilen ve sound olarak da karşımıza çıkan sözcüklerin anlam boyutlarının genişliği şaşırtıcı ancak bir o kadar da doğaldır. İzmir’li bir bağlama sanatçısı, çalgı yapımcısına kendisi için yapmasını istediği bağlamayı “nezleli” olarak tanımlıyor. Nezleli, bu sanatçıya göre doğal duyumdan uzak “hafif cızlama” biçiminde yeni bir tanımı beraberinde getiriyor. Sap kalınlıklarının ya da kullanılan ağacın farklı olması, performansçıların değişik tercihleri anlamına geliyor. Tını algısının çok boyutlu olması, özellikle nöropsikoloji alanında çalışanların da yoğun ilgisini çekmekte. Akustik, psikoakustik, dilbilim, eğitim ve onlarca disiplinde çalışan araştırmacılar, çeşitli kuramsal çerçevelerle farklı araştırmalar yapmayı sürdürüyor.

Sürdürülebilir yapısıyla dikkat çeken, müzik ve müzikbilim çalışmalarına yeni ve özgün araştırmalar kazandırmayı amaç edinen Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun altıncısının konusu “ses – tını – algı” olarak belirlendi.

                                   Sempozyum Alt Başlıkları:

                                   Müziğin Tınısal Analizi ve Yöntemleri

Etnomüzikoloji’de Kültürel Çevre ve Tınısal Algı

Kültürel Doku ve Tını

Çalgı Tınıları ve Analizleri

Performansçıların ve Çalgı Yapımcılarının Tınıya Yönelik Beklentileri

Çalgı Eğitiminde Tını

Müzik Pedagojisi ve Tını

Çok Anlamlı Bir Fenomen: Sound

Müzik Endüstrisi ve Profesyonel Müzik Kayıtları

Çerçevesinde Tınısal Değişim

Multidisipliner Araştırmalarda Ses ve Tını

Mekân Akustiği

28-30 Mayıs 2016                  VII. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Kütahya Hilton Garden Inn

                                               Tarih                                       28-30 Mayıs 2016

                                               Katılımcı Sayısı                        52

                                               Konser Sayısı                           11

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                1

                                               Sergi                                        2

                                               Atölye Çalışması                      6

                                               Sempozyum Teması

                                               Müzik Terapi

Weber; “Melodi, insan ruhunun lisanıdır” derken,  Eflatun müziği;  “ruhu terbiye eden yegâne vasıta” olarak görür. Doğumdan ölüme hayatın her aşamasında insanla birlikte var olan müziğin, dinleme, çalma ve söylemenin çok ötesinde bir etkisinin olduğu bilinmektedir.  Tarih ve kültür mirasına bakıldığında müziğin insan yaşamındaki etkinliğini açıkça görebilmekteyiz.

Dünya Müzik Terapi Federasyonu (WFMT) müzik terapiyi; planlı bir süreçte müzik ve/veya müzikal unsurları (ses, ritim, melodi ve armoni) kullanılması,   Amerika Müzik Terapi Derneği (AMTA) “Müzikle terapi, müziğin, bireylerin terapik amaçlarına ulaşmaları amacıyla, bu konuda eğitimli ve ehil kişiler tarafından klinik ve kanıta dayalı kullanımıdır” şeklinde tanımlar.

Müzikle tedavi, müzik terapi veya müzikoterapi adlarıyla bilinen müzik ve terapi konusu ele alındığında; müzikoloji, etnomüzikoloji, antropoloji, tarih, etnoterapi, psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji, pedagoji, tıp gibi  bilimlerle  inter ve çoğu zaman multidisipliner çalışmalar akla gelir. Müzik ve insan ilişkisindeki en önemli birlikteliklerden biri ise sağlık alanındadır. Örneğin müzikle tedavi; Nöroloji, Kardiyoloji, Onkoloji gibi alanlarda yer edinmiş, psikiyatr alanında ise vazgeçilmez olmuştur. Farklı öğrenenlerin eğitiminde ise müzikten yararlanma yollarına daha çok yer verilmeye başlanmıştır

Önceki yıllarda temaları; “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme”,“Müzik Algısı”, “Müzik Nereye Gidiyor?”, “Şehir ve Müzik”Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses – Tını- Algı Bileşenleri” olan Hisarlı Ahmet Sempozyumlarının bu yılki teması yine insan ve   toplum odaklı  “Müzik ve Terapi”  olarak belirlendi.Uzunca zamandır dünyada, son yıllarda ise ülkemizde ilgi gören, (kanıta dayalı bilimsel çalışmalar yapılan) sertifika programları açılan ve alana özgü uzmanların yetiştiği “Müzik ve Terapi” konulu sempozyumda araştırmacılardan beklentimiz,  alana katkı sağlayıcı,  özgün bildiriler hazırlamaları.

Alt Başlıklar

Tarihsel Süreçte Müzik Terapi

Çocuk-Genç-Yetişkin ve Yaşlılarda Müzik Terapi

Farklı Öğrenenler ve Müzik Terapi

Engelliler ve Müzik Terapi

Müzik Terapi Eğitimi

Klinik Araştırmalarda  Müzik Terapi

Müzik Terapisi ve Müzikoloji

Palyatif Bakım ve Müzik Terapi

Müzik Terapisi Yöntemleri

Müzik Terapi ve  Etik

Müzik Terapi ve Mevzuat

Müzik Terapide Sosyolojik Yaklaşımlar

Yoğun Bakım ve Müzik Terapi

12-14 Mayıs 2017                  VIII. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

                                               Tarih                                       12-14 Mayıs 2017

                                               Katılımcı Sayısı                        80

                                               Konser Sayısı                           13

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                1

                                               Sergi                                        2

                                               Atölye Çalışması                      6

                                               Sempozyum Teması

                                               Müzik ve Teknoloji

Latin şair Ovidius’un mitolojik öykülerini, Keşiş Albertus Magnus’un insan sesi çıkartan makinesini veya Platon’un İ.Ö 4. yüzyılda suyla çalışan ve saat başlarında bir ezgi çaldığı söylenen mekanik çalgısını bir tarafa bırakacak olursak, müziğin teknolojiyle buluşma noktasının 19.yy sonlarına;  fonografla kayıtların yapılmaya başlandığı yıllara denk geldiğini söyler Cemal Ünlü yayımladığı Türkiye’nin en kapsamlı ses kayıt ve kayıtçıları tarihi konulu kitabında. Campbell’e göre ise müzik ve teknoloji buluşması ses kayıtlarından önce en ilk Theobald Boehm’un kapakçıklarıyla ortaya çıkmıştır. Owsinski böyle bir dibe dalma çabasının boşuna olacağını düşünmeli ki, müziğin teknolojik içeriğinin endüstriyel boyutuyla versiyonlardan oluştuğu tezini ortaya atar. Owsinski’ye göre müzik endüstrisi ve dolayısıyla müzik ve teknoloji birlikteliği versiyon 0.5 ile ses kayıtlarından önce başlamıştır ve bugün 4. versiyonuyla yoluna devam etmektedir.

Başlangıç veya versiyonu ne olursa olsun görsel veya işitsel tüm kaynaklar için her türden kayıt ve yayın ortamının, kısaca medyanın devreye girmesiyle 20.yy. sonlarından itibaren müzik ve teknolojide büyük bir ivme yaşandı. Kayıt stüdyoları, sanal çalgı üretimleri, ses tasarımları, sınırları zorlayan sahne şovları, simülasyonlar,  bağlantı ve yönlendirmelerdeki yöntem ve teknikler, dijital ağ yapıları, veri aktarımları, sıkıştırma ve kodlamalar vs. derken bu kadar hızlı ve ucu açık bir süreci kendi endüstrisine yön veren devasa bir birlikteliğe; müzik, medya ve teknolojiye borçluyuz.

Gerçekten bir borçtan bahsedilebilir mi veya böyle bir üçlemenin bir bedeli mi olmalı? Birleşimdeki her disiplinin ama özellikle müziğin kendine özgü nitelikleri geleceğe yönelik tartışılmalı mı yoksa böyle bir birliktelik müzik endüstrisinde geçmiş eksikliklerin bir sonucu olarak mı ortaya çıktı? Müzik, medya ve teknolojinin müzikle iç içe geçmiş diğer alanlara etkisi var mı veya diğer alanların müzik, medya ve teknolojiyle ilişkisi hangi boyutta?

Tüm bu soruların ışığında aslında kısaca geçmişi, bugünü ve geleceğinin tartışılmaya açıldığı “Müzik, Medya ve Teknoloji”, Hisarlı Ahmet Sempozyumlarının bu yılki teması olarak belirlendi.

Önceki yıllarda temaları “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme”, “Müzik Algısı”“Müzik Nereye Gidiyor?”“Şehir ve Müzik”, Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses-Tını-Algı Bileşenleri” ve “Müzik ve Terapi”  olan Hisarlı Ahmet Sempozyumları,  bu yılki teması “Müzik, Medya ve Teknoloji” ile yine insan ve toplum odaklı.

Geçmiş yedi sempozyumu ve tüm paydaşlarıyla Kütahya yaşamı ve bilim dünyasında artık geleneksel hale gelen uluslararası düzeydeki Hisarlı Ahmet Sempozyumlarının sekizincisine tüm bilim insanlarını davet etmekten onur duyuyoruz. Sempozyuma değerli bildirileriyle katılacak tüm araştırmacılardan alana katkı sağlayıcı,  bilimsel temelleri olan ve özgün yapıda bildiriler hazırlamalarını temenni ediyor, VIII. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu için “Müzik, Medya ve Teknoloji” teması altında aşağıdaki alt başlıkları içeren değerli çalışmalarınızı bekliyoruz.

Alt Başlıklar:

Akustik

Bilgisayar bilimleri ve müzik

Bilgisayarla müzik üretimi

Bilişsel müzikoloji

Çalgı Yazılımları

Elektroakustik müzik

Elektronik müzik, sanal müzik üretimi

Görsel amaçlı ses ve müzik tasarım ve üretimi

Medya, küreselleşme ve müzik

Medya, teknoloji ve kültürel çalışmalar

Medya, teknoloji ve müzik endüstrisi

Müzikbilim çalışmalarında teknolojik bulgular

Müzik eğitiminde teknoloji kullanımı

Müzik teknolojisi eğitimi

Müzik teknolojisinde sosyo-kültürel etkileşim

Müzik teknolojisine yönelik donanım ve yazılımlar

Müzik ve medya

Sanal sceneler

Ses kayıtları

Ses kayıt tarihi

Ses sistemleri tasarım ve kurulumları

Teknoloji, sosyokültürel değişim ve müzik

Teknolojik değişim, popüler kültür ve medya

Teknolojik değişim, yeni medya ve etnomüzikoloji çalışmaları

Yeni medya, müzik ve temsil

Yeni Müzik

10-12 Mayıs 2018                  IX. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer                                          Kütahya Hilton Garden INN

                                               Tarih                                       10-12 Mayıs 2018

                                               Katılımcı Sayısı                        55

                                               Konser Sayısı                           13

                                               Panel                                       1

                                               Konferans                                1

                                               Sergi                                        2

                                               Atölye Çalışması                      2

                                               Sempozyum Teması

                                               Müzik Teorileri

Hisarlı Ahmet, Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme, Müzik Algısı, Müzik Nereye Gidiyor?, Şehir ve Müzik, Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses-Tını-Algı Bileşenleri, Müzik ve Terapi, Müzik, Medya ve Teknoloji… İşte, Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun ilk sekiz yıllık verimi…

Sempozyum, Mayıs 2018’de kapılarını “Müzik Teorileri” temasıyla açıyor.

De Institutione Musica (Boëthius, 500’ler), L’arte del Contraponto Ridotta in Tavole (Artusi, 1586-9), L’armonico Pratico al Cimbalo (Gasparini, 1708) ve Der Freie Satz (Schenker, 1935): Bu dört referans kitap, bugün Batı Müziği Teorisi kategorisine dahil ediliyor. Oysa, çok az ortak noktaları var. İlkiyle sonuncusu arasındaki yaklaşık 1400 yılda müzik pratiğindeki bunca değişime rağmen, aralarında dikkate değer bir örtüşmenin bulunmayışı, müzik teorileri alanındaki konu zenginliğine ve hedef kitle çeşitliliğine bir örnek.

Aşağıda, IX. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nda bildiri kabul edilecek konu başlıkları sergilenmekte. Bunları somutlaştırmak amacıyla, her bir alt başlığın altına, teori literatüründen seçilmiş makale ve bildirileri eklemeyi yararlı görüyoruz:

A. ANALİZ

A1. Eser Analizi

Yüksel, M., Özçifci, S., Gürün, G. ve Berki, T. (2012). Bir Schumann Şarkısında Tonal Yapı-Şiir İlişkisi. U. Türkmen (Ed.). III. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu: Müziği Algılamak Sempozyum Tam Metin Kitabı (s. 536-546). Kütahya: Ekspres Matbaası.

Hyland, A. M. (2016). In Search of Liberated Time, or Schubert’s Quartet in G Major, D. 887: Once More Between Sonata and Variation. Music Theory Spectrum, 38(1), 85-108.

A2. Bestecilik Yaklaşımları

Karadeniz, İ. ve Berki, T. (2015). Bir Saygun İmzası: [5,3,3]. Ç. Adar (Ed.).VI. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu: Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses-Tını-Algı Bileşenleri Sempozyum Tam Metin Kitabı (s. 302-308). Afyonkarahisar: Matbaa-i Beka.

Çaylı, F. (2017). Beethoven’ın Piyano Sonatlarındaki Retransition Kısımları Üzerine (Erken Dönem: 1795-1800) Sahne ve Müzik Eğitim-Araştırma e-Dergisi, 4, 96-108.

Richter, P. (2003). The Schumannian déjà vu – Special Strategies in Schumann’s Construction of Large-Scale Forms and Cycles. Studia Musicologica Academiae Scientiarum Hungaricae, 44(3-4), 305–320.

A3. Terim/Kavram İncelemeleri

Yüceer, E. M. (2015). Müzikte Konsonans Kavramı İçin Sınıflandırma Önerisi. Ç. Adar (Ed.).VI. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu: Müzik Dinleme ve Çalgı Performansında Ses-Tını-Algı Bileşenleri Sempozyum Tam Metin Kitabı (s. 111-119). Afyonkarahisar: Matbaa-i Beka.

Wright, O. (1990). Çargâh in Turkish classical music: History versus theory. Bulletin of the School of Oriental and African Studies, 53(2), 224-244.

A4. Edisyon/Nüsha Analizi

Önder Başarır, F. E. (2016). J. S. Bach’ın Kayıp Keman Konçertoları: Orijinalite, Transkripsiyon, Yeniden Yapılandırılış Süreci. Sahne ve Müzik Eğitim-Araştırma e-Dergisi, 3, 15-32.

Yalçın, G. (2017). Nâyî Osman Dede’nin Nota Defterinden Üç Saz Eserinin Müzik Yazısı Açısından İncelenmesi. Rast Müzikoloji Dergisi, 5(1), 1447-1473.

A5. Analiz Yöntemleri

Yüksel, M. (2014). Schenker Analizi: Yeni Boyutlara Doğru. Ç. Adar (Ed.).IV. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu: Müzik Nereye Gidiyor? Sempozyum Tam Metin Kitabı, (s. 418-432). Afyonkarahisar: ARG Matbaacılık.

Yust, J. (2016). Special Collections: Renewing Set Theory. Journal of Music Theory, 60(2), 213-262.

B. TEORİ TARİHİ

Levendoğlu, O. (2004). XIII. Yüzyıldan Bugüne Uzanan Makamlar ve Değişim Çizgileri. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 1(17), 131-138.

Rehding, A. (2016). Instruments of Music Theory. Music Theory Online, 22(4).

C. SES SİSTEMLERİ

Can, M. C. (2001). Müzikte Tam Beşli Zincirleri ve Pythagoras Dizileri. G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, 21(2), 143-159.

Durfee, D. S. ve Colton, J. S. (2015). The physics of musical scales: Theory and experiment. American Journal of Physics, 83(10), 835-842.

D. TEORİ EĞİTİMİ

D1. Teori, solfej, form, armoni, makam ve usûl öğretiminde durum saptaması

Cohn, R. (2015). Why We Don’t Teach Meter, and Why We Should. Journal of Music Theory Pedagogy, 29, 5-22.

D2. Teori, solfej, form, armoni, makam ve usûl öğretiminde yeni yaklaşımlar, yöntemler

Koçaslan, G. ve Berki, T. (2016). Müzik Formları Öğretiminde Yeni Bir Yaklaşım: Çok Katmanlı Analiz Şeması. E. Lehimler ve K. Çelenk (Ed.). 1. Erzurum Ulusal Müzik Bilimleri Sempozyumu Tam Metin Kitabı, (s. 439-452). Erzurum: Atatürk Üniversitesi.

E. TEORİ EKSENLİ DİSİPLİNLERARASI ÇALIŞMALAR

Tekman, H. G. ve Bharucha, J. J. (1998). Implicit knowledge versus psychoacoustic similarity in priming of chords: Tests of a neural net model. Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance, 24, 252-260.

Kunimatsu, K., Ishikawa Y., Takata, M. ve Joe, K. (2015). A Music Composition Model with Genetic Programming: A Case Study of Chord Progression and Bassline. Proceedings of the International Conference on Parallel and Distributed Processing Techniques and Applications (PDPTA), (s. 256-262). Athens: The Steering Committee of The World Congress in Computer Science, Computer Engineering and Applied Computing (WorldComp).

IX. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun; müziğin yapısının özgürce araştırılacağı kalitatif bir bilgi şölenine sahne olması dileğiyle…

25-27 Nisan 2019 X. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

Yer Kütahya Hilton Garden INN

Tarih 25-27 Nisan 2019

Katılımcı Sayısı 73

Konser Sayısı 15

Panel 1

Konferans 1

Sergi 2

Atölye Çalışması 2

Sempozyum Teması 

İNSAN YAŞAMINDA MÜZİK

Rönesans kuramcılarından ve bestecilerinden Johannes Tinctoris, 15. yüzyılın ikinci yarısında müzikle ilgili ileri sürdüğü görüşlerden birinde müziği şöyle tanımlar: “Müzik, insan sesi ve çalgı seslerinden oluşan bir bütündür”. Tinctoris’in bu pragmatik yaklaşımı belki dönemin ruhuna uygun gibi görülmekte çünkü önceki yüzyılda Grocheo gibi kuramcılar da müziği sınıflarken “asiller için gerçek müzik ve halk için popüler müzik” türü bir tanımlamayla kitaplarda yer alır. Grocheo, müziğin asillerin kanunları ve kuralları doğrultusunda yapıldığını söyleyerek halkı görmezden gelirken kuşkusuz müziğin adresini kilise ve saraylar olarak kısıtlar. Yüzyıllar boyunca yalnızca müzik adamları değil, din adamları, soylular, bilim insanları, eleştirmenler, seslendiriciler, edebiyatçılar, felsefeciler ve onlarca disiplinden binlerce insan müzik üzerine bir şeyler söylemeyi sürdürür. Kimi tanımların bugün varlığını sürdürdüğünü görmek de alışılmışın içinde. Nicholas Cook, “her müzik farklıdır ama her müzik müziktir” derken müziği “değer” açısından etiketleyen yaklaşıma gönderme yapar. Popüler kültüre her zaman burun kıvıranlar, kalite ve popülerlik arasında hiçbir bağlantının olmadığını savunur. Craig McGregor ise kültürün eylem olduğunu ve katılımcı bir yönü olduğunu vurgular. Yani kültür yalnızca kütüphane raflarındaki altın yaldızlı kitaplar ya da bir Mozart senfonisi değildir. Bach’ın ölümünden elli yıl sonra besteci üzerine ilk incelemeyi kaleme alan Johann Nikolaus Forkel (Über Johann Sebastian Bachs Leben, Kunst und Kunstwerke-1802), Bach’ın müziğini dinleyen birinin önce bu müziği iyice sindirmesini, ardından müziği yaratanın değerini bilmesi gerektiğini söyler. Kısacası herkes müzik üzerine bir şeyler düşünür, söyler ve yazar. Jdanov gibi materyalist düşün insanları da, bestecinin temel misyonunun ülkesinin müziğini geliştirmek ve yetkinleştirmek, ardından bu müziği yoz burjuva etkenlerin sızmasına karşı korumak olduğunu ileri sürer. Strauss valsleri ve Offenbach operetlerinin 19. yüzyıl müzik yaşamının tepesine yerleşmesi, bir anda olan bir şey değildir. Sektördür bunu yapan ve doğal olarak temel düşünce, müziğin sanat olmadan öte eğlence işlevidir. Tepki gelmekte gecikmez ve müziğin pazara, yani ayağa düştüğü ve yozlaştığı ileri sürülerek eğlence amacı gütmeyen alternatif dinletiler düzenlenmeye başlar. 

Müziğin insan yaşamındaki yeri konusunda farklı disiplinlerde yapılan binlerce araştırmanın nedenini anlamak güç değil. İçerdiği anlama ve işleve göre yapılan tanımlamalar, getirilen kavramlar ve önerilen hipotezler, müzik türlerini yine farklı açılardan sınıflandırmalar. Müziğin ne olursa olsun müzik olduğunu kabullenmek başta akademi olmak üzere oldukça güçtür. Yine de müziğin insan yaşamındaki önemi, etkisi ve gücü açıktır. 

10 yıldır farklı konularda değişik disiplinlerden bilim insanlarını bir araya getiren Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun bu yılki teması “İnsan Yaşamında Müzik” olarak belirlendi. Aşağıda yer alan alt başlıklar, sempozyum teması için klavuz öneriler niteliğinde:

Müzik ve Toplum, Toplumsal Değişim ve Müzik

Müzisyen, İzlerkitle ve Toplumsal Roller

Müzikte Değişim, Müzikte Süreklilik

Kültür Endüstrisine Yeni Bakışlar

Değişim ve Müzik Endüstrisi

Müzikte Yerel ve Küresel Dinamikler

İfade Kültürünün Bir Yönü Olarak Müzik

Müzik Üzerine Bilim Yapmak

Müzik ve Akademi

Müziği Değer Açısından Sınıflandırmak

Görüldüğü gibi tema oldukça yoğun ve aynı yoğunlukta bir katılımı arzu ediyoruz. Özellikle lisansüstü öğrencilerin danışmanlarının yönlendirmesiyle sempozyuma bildiriyle ya da izleyici olarak katılmalarını çok önemsiyoruz. 25-27 Nisan 2018’de Kütahya’da görüşmek dileğiyle.